52,5 kWp On Grid Çatı Tipi (GES) Güneş Enerjisi Santrali

İşletmenin çatısına kurulan şebekeye satışlı on grid güneş enerjisi santralinde; Growatt MAC 50KTL3 trifaze inverter ile yerli üretim Lexron marka 395 Wp gücünde perc monokristal güneş paneli tercih edilmiştir. Elektrik giderlerini sıfırlama amacıyla kurulan sistemin yıllık üretmesi planlanan enerji miktarı  84.052 kWh’dır.

Müşteri

Kurulu Güç

Lokasyon

Tarih

Market - Ticari İşletme

52.535 W

Kepez - Antalya

10.09.2020

Antalya ilinde kurulan güneş enerjisi santrali, çatısına güneş enerjisi sistemi yaptırmak isteyenlerin adresi haline gelen firmamız tarafından mühendislik hizmetleri dahil anahtar teslim yapılmıştır.

Özenle seçilen kaliteli malzeme ve titiz işçilik ile kurulan güneş enerji sisteminde kullanılan güneş panellerinin; 10 yıl fabrika garantisi ve 25 yıl verimlilik garantisi bulunmaktadır. Yani her yıl yüzde bir (%1) verim kaybı olduğunu düşünürsek, 25 yılın sonunda güneş panellerimizin yüzde yetmişbeş (%75) verimle çalışacağını söyleyebiliriz. Bu da güneş paneli yatırımcıları için önemli bir özelliktir. Doğru inverter seçiminde ise genel olarak hareketli parçalar olmadığı için çok fazla arıza gözlemlenmemektedir. Bu nedenle şebekeye satışlı on-grid güneş enerjisi sistemleri, off grid yani akülü sistemler gibi bakım maliyeti gerektirmeyen ve değişken parçası olmayan sistemlerdir.

Şebekeye satışlı güneş enerjisi santrallerinde bakım maliyeti neredeyse sıfıra yakındır. Yalnızca düzenli aralıklarla panel üzerindeki biriken tozları temizlemek için yıkama işlemi gerekmektedir. Yapılan bu işlem performans olarak elektrik üretimini artıracağı gibi kazanç olarak da fayda sağlayacaktır. Doğru açı ve doğru eğim de üretimi etkileyen faktörlerdendir.

Çatı tipi güneş enerjisi santralleri arazi tipi sistemler gibi rahat konumlandırılamadığı için çatıya uygun ve en doğru şekilde montajı yapılmaktadır. Diğer önemli hususlardan biri ise gölgelenmedir. Gölgelenmenin iyi hesap edilmesi ve gerekli analizlerin montaj öncesinde farklı zamanlarda yapılması gerekmektedir. İyi analiz yapılmayan gölge düşümlerinde güneş enerjisi santraliniz ciddi anlamda olumsuz etkilenebilir, ürettiğiniz elektrikten gelir elde ederken zarara uğrayabilirsiniz.

Siz de işletmenize güneş enerjisi santrali için yatırım yapmak isterseniz profesyonel ekibimizle görüşüp ücretsiz bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz.