20 kWp On Grid Şebekeye Satışlı Güneş Enerjisi Santrali

20 kWp on-grid güneş enerji santrali Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan Şehit Özcan Şenol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulmuştur. Şebekeye satışlı sistemde yıllık üretilmesi planlanan enerji miktarı 32.620 kWh olarak hesaplanmıştır. Yılda 19 ton CO2 salınımı önlenecektir.

Müşteri

Kurulu Güç

Lokasyon

Tarih

Okul

20.160 Wp

Kepez - Antalya

15.10.2020

Güneş enerji santralinde yerli üretim Lexron marka 280 Wp gücünde polikristal güneş paneli, Growatt 10000 TL3-S trifaze inverter ve Huawei Sun2000-12KTL trifaze inverter kullanılmıştır.

Çevre dostu okullar arasına giren Şehit Özcan Şenol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan güneş enerji santralinde temel hedef; yenilenebilir enerji bölümündeki öğrencilere kurulan güneş enerji santrali hakkında eğitim ve bilgi vermektir. Meslek okullarında yenilenebilir enerji bölümlerinin açılmasıyla, sektörde eğitimli personel sayısının artacağı öngörülmektedir.

Şebekeye satışlı güneş enerji santrali, okulun tükettiği enerjinin beşte biri oranında elektriksel giderine karşılık gelmektedir. Okulun enerji giderinin bir kısmı bu sistem ile üretilen elektrik sayesinde karşılanmış olacaktır.

Ayrıca okulun diğer binası üzerinde şebekeden bağımsız (off grid) akülü sistem bulunmaktadır. Firmamız tarafından revizesi yapılan akülü güneş enerji sisteminde, Growatt 5000ES-SPF modeli akıllı inverter kullanılmıştır. Sistem odasına bağlanan şebekeden bağımsız güneş enerji santrali, okuldaki bilgisayarların elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanmıştır. Kurulan inverterlerin, on-grid ve off-grid olarak uzaktan veri izlemesi bağlanmıştır. Öğretmenlerin ders anlatımında teknik veriler hakkında bilgileri öğrencilere aktarabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Growatt marka inverterlerin 25 yıl veri depolama özelliğini bulunmaktadır. Şebekeye satışlı güneş enerji santrali ve şebekeden bağımsız güneş enerji santrali projesini destekledikleri için Milli Eğitim Bakanlığı’na, okul yönetimine ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.