Title Image

Karavan İçin Güneş Enerjisi

Karavan İçin Güneş Paneli

Karavanda güneş enerjisinden elektrik üretimi; özellikle kamp alanlarına bağımlı kalmadan seyahat etmek isteyen kişiler için büyük avantajlar sağlamaktadır.

İhtiyaç Belirleme

Karavanlar için solar enerji sisteminde ilk adım, enerji ihtiyacını doğru tespit etmektir. Evsel ya da sabit uygulamalardan farklı olarak, karavanda kurulum yapılacak alanın sınırlı olması nedeni ile ihtiyaçları en temele indirmek sistemden verimli faydalanabilmek için önemlidir.

Genellikle; mini buzdolabı, TV, aydınlatma, telefon ve tableti şarj edebilecek sistemler tercih edilmektedir.

  • Mini Buzdolabı: 30 W x 1 Adet x 24 Saat = 720 W / gün
  • Televizyon: 120 W x 1 Adet x 4 Saat = 480 W / gün
  • Aydınlatma: 5 W x 2 Adet x 6 Saat = 60 W / gün
  • Şarj Cihazları: 60 W / gün
  • Günlük Toplam Tüketim: 1.320 W

Özellikle çalışması istenilen tüm cihazlar için hesaplama için; çalışacak cihazın gücü (W), adeti ve gün içerisinde çalışacağı saat ile çarpılarak toplam tüketime eklenmelidir.

Kurulum

Karavanlarda güneş enerjili sistem kurulumu çok hassas bir konudur. Güneş panellerinin konulacağı yerin bağlantılarının, araç kaportasından anlayan bir usta tarafından hazırlanması önemle tavsiye edilir. Karavan hareketli bir araç olduğu için güneş panellerinin sağlıklı bir şekilde sabitlendiğinden emin olmak çok önemlidir. Güneş paneli bağlantı cıvatalarının titreşim nedeniyle gevşememesi için düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Servis ve Bakım

Güneş enerji sistemlerindeki aküler; doğru kullanıldığı takdirde bakım gerektirmeyen kapalı tip akülerdir. Panellerin; belirli periyotlarla (yaklaşık 3 ay) su tutularak temizlenmesi yeterlidir.

Karavan İçin Güneş Enerjisi Sistemlerinde Kullanılan Ekipmanlar
Güneş Paneli

Güneş enerjisi sistemi tasarlarken; önce günlük toplam tüketim, güneşlenme süresine bölünerek panel ihtiyacı belirlenir. Güneş paneli sistemin üreteci konumunda olduğu için doğru bir şekilde tasarlanmalıdır. Panel boyutlandırması yapılırken yıl boyunca gündüz süresinin en kısa olduğu zaman (21 Aralık) değerleri alınmalı ve bu gündeki güneş ışınım değerlerine göre sistem simülasyonu yapılmalıdır. Çoğu zaman sistem tasarımındaki en büyük hata panel seçiminde yapılmaktadır. Yanlış seçilen panel boyutu, sistemin kış aylarında verimli çalışmamasına neden olmaktadır.

Karavan uygulamalarında doğru açıda montaj yapılamadığı ve sürekli güneş almak ile ilgili sorunlar yaşanabileceği de düşünülerek güneşlenme süresi 4 saat olarak belirlenir.

Gerekli Güneş Paneli: 1320 W / 4 Saat = 330W (2 adet 165 W panel de seçilebilir)

Akü

Akü ömrü ve sistemin sağlıklı çalışması için, akünün  %80’den fazla kullanılmaması gerekmektedir. Akü seçiminden dikkat edilmesi gereken en önemli konu; jel veya kuru tip olmasından ziyade deepcycle (derin deşarj) özelliği olmasıdır.

Gerekli Akü: 1320W / 12V = 110AH, 2 adet 100AH (deepcycle) jel veya solar akü

Inverter

Güneş enerji sistemlerinde inverter seçimi anlık güç tüketime göre belirlenmektedir.

Örnek Sistem

  • Mini Buzdolabı: 100 W
  • Televizyon: 120 W
  • Aydınlatma: 10 W
  • Toplam Üretim: 230 W

Bu değerin üzerinde, 600 W tam sinüs veya 1200 W modifiye sinüs inverter kullanılabilir.

Karavanlarda ve kamp alanlarında şebekeden şarj etme imkânı da olduğu için 1 kVA tam sinüs akıllı inverter kullanılarak, hem solar hem de şebeke şarjı tek bir cihaz ile yapılabilir.

Solar Şarj Kontrol Cihazı

Şarj kontrol cihazı kullanılan güneş panelinin çıkış akımına ve sistem voltajına göre seçilmelidir. Akıllı inverter kullanılacak ise buna şarj kontrol cihazı dahilidir, ayrıca şarj kontrol cihazı alınmasına gerek yoktur.

Gerekli Şarj Kontrol Cihazı: 165 W güneş paneli ve 12 V sistem için, 20 A

Karavan İçin Güneş Enerjisi Sisteminin Avantajları

Sadece ilk yatırım maliyeti vardır

Yakıt tasarruf sağlar

Kurulum maliyeti hemen hemen sıfırdır (gerekli durumlardaki bakım maliyetleri hariç)

Motor çalıştırılmadığı zaman akülerin boşalmasını engeller

Montajı kolaydır

Elektriksel kayıplar azdır

Şebekeye bağımlılık yoktur

İhtiyaca göre AC/DC elektrik üretebilme seçeneği vardır

Sistem Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günlük enerji ihtiyacı

Günlük çalışma süresi

Akünün otonomi süresi

Motor çalıştırılmadan geçirilen konaklama süresi

Yılın en kötü güneşlenme değerine göre tasarım