6,72 kWp OffGrid Güneş Enerji Santrali

6,72 kWp OffGrid Güneş Enerji Santrali

Bu uygulamamız da offgrid güneş enerji santrali hakkında bilinmesi gerekenleri ele alacağız. Antalya Manavgat ilçesinde villa çatısına kurulan  280Wp gücündeki polikristal panellerimiz A class kalitededir.

Toplam 24 adetten oluşan polikristal güneş panellerimizin dc kurulu gücü 6720 watt’dır. 2adet paralellenebilir 5kva akıllı inverter ile bağlantısı tamamlanmış olan offgrid güneş enerji santrali güney kore ürünü Lexron jel akü ile devreye alınmıştır.

Hibrit olarak tasarlanan güneş paneli sistemi villanın elektrik ihtiyacının yüzde 60 ını karşılamaktadır.Güneş paneli kurulumunu anahtar teslim yapan firmamız çoğunlukla yerli güneş paneli kullanmaktadır.

Gündüz elektrik ihtiyacının neredeyse tamamını bu sistemden karşılayan güneş enerji santrali gece kullanılımını akülerden sağlamaktadır.Akülerin enerjisinin yetersiz geldiği zamanlarda ise şebekeye otomatik olarak geçiş yapmaktadır.

Bu uygulamada güneş panellerinin montaj için uygun olduğu yer kuzey yönü olarak görülmektedir. Fakat üretim açısından güneş panellerinin güney yöne yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden çatının kuzey kısmına güneye bakan bir platform yaptık.

Üretim açısından maksimum verimi alabilmek için aynı zamanda yeterli eğim ve açı ayarlamasını yaptığımızı görüyoruz.Aslında bu husus offgrid güneş enerji santrali kurulumunda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik diyebiliriz.

Bir diğer konu ise gölgelenme(izdüşümü) konusunda yeterli analizin yapılmasıdır.Neyseki bu projemizde üretime engel olabilecek herhangi bir olumsuz koşul gözlemlenmemektedir.

Yani toparlıycak olursak aşağıda resimlerini inceleyeceğimiz güneş enerji sisteminde dikkat ediceklerimiz şu şekilde olacaktır;

  • Doğru yön(herzaman güneye bakan olacaktır)
  • Eğim (açı)
  • Gölgelenme (izdüşümü)

Sizde kendinize uygun güneş enerji santrali yaptırmak istiyorsanız eğer mutlaka firmamıza danışmanızı isteriz.Yapacağımız analizler ücretsizdir.Fiyat teklifi ve detaylı teknik bilgi almadan yapacağınız yatırımlardan pişman olmamak için her zaman profesyonel bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bu sistemde kullanılan jel akülerin ömür beklentisi 1100 cycle dır. Doğru ve bilinçli bir kullanım ile ortalama  3 veya 4 yıl(maksimum) kullanılacağı öngürülebilir. Bu da demektir ki akülü güneş enerjisi sistemlerinde akülerin 3 veya 4 yılda bir değiştirilmesi gerektiğidir.

Kurulu Güç

Lokasyon

Tarih

6720 W

Antalya - Manavgat

05.08.2020

Etiketler:

akülü off grid sistem, ges off grid sistem, off grid güneş enerji santrali, off grid projeler