6,72 kWp Off Grid Güneş Enerji Santrali

Antalya Manavgat ilçesinde villa çatısına kurulan offgrid güneş enerji santralinde kullanılan 280 Wp gücündeki polikristal panellerimiz A class kalitededir. Toplam 24 adet polikristal güneş panelinin DC kurulu gücü 6720 watt’dır.

Müşteri

Kurulu Güç

Lokasyon

Tarih

Villa

6720 Wp

Antalya - Manavgat

05.08.2020

Antalya Manavgat ilçesinde villa çatısına kurulan offgrid güneş enerji santralinde kullanılan 280 Wp gücündeki polikristal panellerimiz A class kalitededir. Toplam 24 adet polikristal güneş panelinin DC kurulu gücü 6720 watt’dır. 2 adet paralellenebilir. 5 kVa akıllı inverter ile bağlantısı tamamlanmış olan offgrid güneş enerji santrali, Güney Kore ürünü Lexron jel akü ile devreye alınmıştır. Hibrit olarak tasarlanan güneş paneli sistemi villanın elektrik ihtiyacının %60’ını karşılamaktadır. Güneş enerji sistem kurulumunu anahtar teslim yapan firmamız genellikle yerli güneş paneli kullanmaktadır.

Bu sistemde kullanılan jel akülerin ömür beklentisi 1100 cycle’dır. Doğru ve bilinçli bir kullanım ile ortalama 3 veya maksimum 4 yıl kullanılacağı öngörülebilir. Bu da akülü güneş enerjisi sistemlerinde akülerin 3 veya 4 yılda bir değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Gündüz elektrik ihtiyacının neredeyse tamamını bu sistemden karşılayan güneş enerji santrali, gece kullanımını akülerden sağlamaktadır. Akülerin enerjisinin yetersiz geldiği zamanlarda ise şebekeye otomatik olarak geçiş yapmaktadır.

Bu uygulamada güneş panellerinin montaj için uygun olduğu yer kuzey yönü olarak görülmektedir. Fakat üretim açısından güneş panellerinin güney yöne yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden çatının kuzey kısmına güneye bakan bir platform yaptık. Üretim açısından maksimum verimi alabilmek için aynı zamanda yeterli eğim ve açı ayarlamasını da yaptık. Bu konu offgrid güneş enerji santrali kurulumunda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik diyebiliriz. Bir diğer konu ise gölgelenme (izdüşümü) konusunda yeterli analizin yapılmasıdır. Bu projemizde üretime engel olabilecek herhangi bir olumsuz koşul gözlemlenmemektedir.

Sonuç olarak aşağıda fotoğrafların gördüğünüz güneş enerji sisteminde dikkat edeceklerimiz; doğru yön (her zaman güneye bakan), eğim (açı) ve gölgelenme yani izdüşümdür.

Siz de kendinize uygun güneş enerji santrali yaptırmak istiyorsanız mutlaka firmamıza danışmanızı isteriz. Yapacağımız keşif ve analizler ücretsizdir. Fiyat teklifi ve detaylı teknik bilgi almadan yapacağınız yatırımlardan pişman olmamak için her zaman profesyonel bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederiz.