20 kWp On Grid Güneş Enerjisi Sistemi

 Şebekeye Satışlı Güneş Enerji Santrali 20 kWp

 Şebekeye satışlı güneş enerji santrali Antalya ili Kepez ilçesinde kurulmuştur.Projede Lexron marka 280Wp gücünde polikristal güneş paneli kullanılmıştır. Growatt 10000tl3-s trifaze inverter ve Huawei Sun2000 12ktl trifaze inverter kullanılan şebekeye satışlı sistem de yıllık üretilmesi planlanan enerji miktarı 32620kWh olarak hesaplanmıştır.

Yıl da 19 ton co2 salınımı önlenecektir. Çevre dostu okullar arasına giren meslek lisemiz yenilenebilir enerji bölümünde ki öğrencilerine kurulan güneş enerji santrali hakkında eğitim vermeyi planlamaktadır.Yerli panel Lexron kullanılan güneş enerji santralin de temel hedef öncelikle öğrencilerine bu sistem hakkında bilgi vermektir. Ülkemizde yeni yaygın olmaya başlayan ve bu konuda meslek okullarının yenilenebilir enerji bölümlerinin açılmaya başlamasıyla sektördeki yetişmiş eleman sayısının ileriki yıllar da artacağı düşünülmüştür.

Öğrencilerin güneş enerjisinden elektrik üretme hakkında ki püf noktalarını çatıya kurulan  güneş enerji santrali sayesinde öğrenebileceklerdir. Okul sonrası meslek hayatına geçiş döneminde teknik ve bilgi anlamında yeteri kadar donanıma sahip olacaklardır.

Şebekeye satışlı güneş enerji santrali okulun tükettiği enerjisinin beşte bir oranın da elektriksel giderine karşılık gelmektedir.Esas amaç öğrencilerin eğitimini amaçlamak olduğunu düşünsek de üretilen elektrik okulumuzun faturasına ekonomi yapacaktır. Bu sayede enerji giderinin bir kısmı bu sistem sayesinde karşılanmış olucaktır.

 İlerki yıllarda on-grid güneş enerji santrali diğer tüm okullarda da yaygın hale geleceği öngörülmektedir. Ayrıca okulun diğer binası üzerinde şebekeden bağımsız(offgrid) akülü sistemde bulunmaktadır. Firmamız tarafından revizesi yapılan akülü güneş enerji sisteminde Growatt 5000ES-SPF modeli akıllı inverter kullanılmıştır.

Sistem odasına bağlanan şebekeden bağımsız güneş enerji santrali okuldaki bilgisayarların elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanmıştır. Kurulan inverterların on-grid ve off-grid güneş enerji santrali olarak uzaktan veri izlemesi bağlanmıştır. Öğretmenlerin ders anlatımında tekniksek veriler paylaşarak öğrencilere bilgileri aktarabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

Ayrıca Growatt marka inverterların 25 yıl veri depolama özelliğini bulunmaktadır. Burada uzun yıllar öğrencilere ve okula hizmet vereceğini anlamına gelmektedir. Şebekeye satışlı güneş enerji santrali ve şebekeden bağımsız güneş enerji santrali için öncelikle milli eğitim bakanlığına,okul yönetimine ve öğretmenlerine bu projeyi  desteklediklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Müşteri

Kurulu Güç

Lokasyon

Tarih

Okul

20.160 W

Kepez - Antalya

15.10.2020